top of page

Patarimai, kaip padėti išsiskyrimo nerimą jaučiantiems augintiniamsDažnam gyvūnų mylėtojui kaukiantis šuo siejasi su širdgėla, o tų šunų kaimynams – su košmaru. Tokių gyvūnų šeimininkai mano, kad tai yra gana normalu, nes gyvūnas yra labai prisirišęs prie savo žmogaus, tačiau tiesiog nesusimastoma, kad gali būti visai kitaip. Tam tikri būdai gali padėti Jūsų gyvūnui išlikti ramiam ne tik vienam paliktam namie, bet ir išvykimo atveju, kai gyvūnas apsistoja pas jį globojančius asmenis ar gyvūnų viešbutyje. Gyvūnų viešbučio Barkvilis įkūrėja Daina Jarmalavičienė teigia pastebėjusi, kad išsiskyrimo nerimą jaučia didžioji dalis į viešbutį atvykstančių šunų. „Ši problema rimta, tačiau šeimininkai dažniau laiko ir pastangų skiria mokydami savo šunį tokių komandų, kaip „sėsti“, „duok leteną“ ar bendro paklusnumo, o ne kaip keturkojui valdyti savo emocijas. Aš pati pirmiausia savo kalytę išmokiau įvairiausių triukų, o tik paskui suvokiau, kad ne nuo to pradėjau“. Anot jos, yra bent keturi paprasti būdai, kaip galima padėti numalšinti vieno namuose palikto augintinio išsiskyrimo nerimą:

Visi žino, kad pavargęs augintinis yra pats laimingiausias, todėl nebijokite prieš palikdami jį vieną namuose kaip reikiant su juo užsiimti. Visai nesvarbu, ar tai bus intensyvūs žaidimai lauke ar galvosūkių sprendimas namuose. Po jų gyvūnui norėsis tik vieno – miegoti. Abejingi pasisveikinimai ir atsisveikinimai. Žinoma, kad tai sunku, bet ir keturkojams skauda širdeles, kai staiga netenka labai smagių ir malonių dalykų, todėl nepaverskite savo išėjimo iš namų ar grįžimo švente. Gyvūnui tai tūrėtų tapti įprastu reiškiniu, be jokių papildomų malonumų ar širdies skausmų.

Pratinti prie pasilikimo namie. Tai paprastas, bet daug kantrybės reikalaujantis procesas, kuris leis Jūsų gyvūnui suprasti, kad laukiant grįžtančio šeimininko liūdėti neverta. Prie to pratinti galima trumpai išeinant iš namų ir grįžti gyvūnui dar nesureagavus. Būtina grįžti iki tol, kol augintinis pradeda Jūsų „šauktis“. Palaipsniui vis ilginti „išėjimo“ trukmę pratinant gyvūną prie to, kad širdgėlos liejimas nepadės šeimininkui greičiau grįžti namo. Kad gyvūnas nenuobodžiautų vienas namuose, jam taip pat galima palikti skanėstais prikištų žaislų ar juos išslapstyti po visus namus.

Narvas. Tai tikrai nėra žiaurus elgesys su gyvūnų jei tik šis yra pripratintas prie minties, jog narvas yra tik šuns saugi ir miela vietelė. Kiekvienam patinka turėti savo namuką, kuriame galėtų saugiai ilsėtis, valgyti ir laukti ką gyvenimas pasiūlys toliau. Pratinant prie narvo svarbu nepamiršti, kad šis jam turi sietis tik su teigiamomis emocijomis ir ten jam nutinka labai geri dalykai, pvz, jis ten yra maitinamas kiekvieną kartą, gauna skanėstų, žaislų ir yra giriamas, kad jame būna ramiai. Galima narvą ir uždengti siekiant sukurti nedidelės, bet jaukios buveinės įvaizdį. Jūsų augintiniui tai patiks!


Gyvūnų viešbučio užduoti namų darbai šeimininkams


Gyvūnų prižiūrėtoja „Barkvilyje“ dirbanti Aistė Karpušenkaitė pasakoja, kad jei šuo jaučia išsiskyrimo nerimą, jie stengiasi šeimininkams padėti su tuo susidoroti dar iki viešnagės viešbutyje. Itin stiprų nerimą jaučiantiems augintiniams visada siūloma naudotis dienos centro / darželio paslaugomis. „Barkvilyje“ šeimininkams siūloma augintinį palikti bent porai valandų, per kurias personalas rūpinsis, kad šuneliui susidarytų teigiamos asociacijos su nauja vieta. Taip po pakankamai trumpo laiko grįžus šeimininkams, augintinis žino, jog neverta nerimauti šalia jam nesant ir dažnai taip gali būti net gi dar smagiau.

„Dažnai sulaukiame klausimų, kiek laiko reikia lankyti dienos centrą, tačiau vieno atsakymo nėra – viskas priklauso nuo augintinio ir kaip greitai jis sugeba adaptuotis prie naujos aplinkos. Vieniems užtenka poros dienų, kitiems kelių savaičių“ – dalinasi D. Jarmalavičienė.


Anot Dainos Jarmalavičienės, dieta dėmesiui, maistui ir skanėstams taip pat yra efektyvi priemonė mažinant išsiskyrimo nerimą, todėl dažnai prašoma šeimininkų palikti tokį lepinimą viešbučio personalui. Tokia priemonė leidžia greičiau rasti kelią į augintinio širdį.

Namų darbai tuo nesibaigia. Atvykstant į viešbutį klientams yra primenama paimti augintiniui įprastų daiktų (guolį, žaislų, Jūsų drabužių) iš namų. Jie ne tik praturtins viešbučio kambarėlio aplinką, bet ir padės augintiniui jaustis ramiau skleisdami gyvūnui įprastus ir malonius namų kvapus. Kaip papildomą priemonę šunims rekomenduojama uždėti feromoninius antkaklius. Feromonai padės Jūsų augintiniui priminti pačias pirmas dienas su mama, atsipalaiduoti ir lengviau priimti trumpalaikius pokyčius jo gyvenime. Vien tik feromonai vargu ar padės, tačiau taikant kartu su kitomis priemonėmis jie sustiprina poveikį. Daina taip pat pasakoja, kad „Barkvilio“ personalas savo ruoštu naudoja interaktyvius žaislus bei ilgalaikius kramtalus, kurie nukreipia augintinio dėmesį į užduotį, o ne į išvykusį šeimininką.


Kuris iš visų paminėtų būdų kovoti su stresu bei išsiskyrimo skausmu suveiks Jūsų augintiniui, žino tik jis pats. Pasak Aistės, neverta nusivilti po pirmos nesėkmės, nes išeitis tikrai yra, reikia tik rasti tinkamą būdą.


Informacijos šaltinis:alfa.lt

Comments


bottom of page